Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Sachem” Henryka Sienkiewicza jako ostrzeżenie przed utratą tożsamości narodowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Sachem” Henryka Sienkiewicza to krótka acz przejmująca w swojej wymowie opowieść o utracie tożsamości narodowej pod wpływem działań kolonizacyjnych. Nie jest to jedyny utwór, w którym Sienkiewicz poruszył temat tragicznych skutków działań zaborczych i wynaradawiających. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dla zobrazowania swoich poglądów wybrał jedną z tzw. małych form. Krótkie, jednowątkowe, o prostej, przejrzystej budowie mikroopowieści miały przysłużyć się głównym postulatom polskiej literatury zaangażowanej okresu pozytywizmu.

Morał jaki wypływa z noweli „Sachem” jest równocześnie krytyką, przestrogą i nakazem. Narrator – nonkonformista i surowy sędzia, wyraźnie przypomina czytelnikowi o obowiązku obrony i wierności jednostki przynależącej do narodu, a także o konieczności niezłomnej wiary i nadziei na przetrwanie i odzyskanie wolności, wbrew najczarniejszym proroctwom. Sachem, ostatni  przedstawiciel z wymordowanego przez kolonizatorów plemienia Czarnych Wężów to przykład oportunizmu, narodowego wykorzenienia i całkowitej atrofii więzi z „wspólnotą wyobrażoną”. Narrator nie ma wątpliwości co do powinności młodego Indianina: winien on pomścić...

Podobne wypracowania