Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wizja piekła w literaturze i sztuce - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Piekło to ludzkie wyobrażenia na temat życia po śmierci. To miejsce wiecznej kary dusz potępionych. Dziś kojarzy się głównie z religią katolicką, ale już mitologia zawiera obrazy mąk piekielnych.

W mitologii greckiej miejscem, do którego trafiały dusze zmarłych, był Hades, podziemne królestwo mrocznego boga. Podobnie jak w innych wierzeniach, greckie zaświaty dzieliły się na trzy sfery. Każdy, kto trafił do Hadesu, przewieziony przez Charona przez Styks, był sądzony za swoje ziemskie uczynki. Ci, którzy wiedli życie cnotliwe i bohaterskie, trafiali na Pola Elizejskie, gdzie zaznawali szczęścia, do Erebu odsyłano dusze „obojętne”, a zbrodniarze i zdrajcy byli skazywani na męki w Tartarze. Oczywiście wizja zaświatów nie była spójna, istnieją różne wersje mitów oraz wiele utworów poetyckich, w których przedstawione zostało zejście śmiertelnika do podziemi. O zejściu do Hadesu mówi na przykład mit o Orfeuszu, który poszedł tam szukać swej zmarłej małżonki, a także mit o Heraklesie, który porwał samego Cerbera. Homer opisał zejście Odyseusza do podziemi i jego spotkanie z duszami poległych. W Tatarze wieczne męki cierpieli między innymi Syzyf, zmuszony wtaczać ciężki głaz na...

Podobne wypracowania