Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Problemy egzystencji człowieka zawarte w twórczości Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Poeci metafizyczni baroku, do których zalicza się Mikołaja Sępa–Szarzyńskiego, szczególną uwagę w swoich wierszach zwracali na problem kondycji ludzkiej oraz kwestię wyboru między życiem doczesnym, a wiecznym.

Człowiek, według myśli ówczesnej epoki, cały czas stawiany był przed dylematem opowiedzenia się za postępowaniem moralnym oraz nieuleganiem urokowi dóbr nietrwałych, a wyborem zmysłowych przyjemności oraz tymczasowych zaszczytów.

Sęp–Szarzyński pojmuje życie właśnie jako ciągłą batalię. Każdy człowiek jest uwikłany w tę rozgrywkę i od jego postępowania zależy, czy zasłuży na nagrodę w niebie. Taką sytuację przedstawia poeta w znanym wierszu „O wojnie naszej, jaką wiedziemy z szatanem, światem i ciałem”.

Już sam tytuł zawiera imiona wrogów, sugerując, co przyczynia się do naszego upadku moralnego człowieka. Jest to „srogi ciemności hetman”, świat ze wszystkimi złudnymi i nietrwałymi, mamiącymi nas wartościami oraz ciało, czyli ta część nas, która jest odpowiedzialna za uleganie zmysłowym przyjemnościom. Tak silni wrogowie wydawaliby się nie do przezwyciężenia dla człowieka, który jest „wątły, niebaczny, rozdwojony w sobie”. Na szczęście ma on Boga...

Podobne wypracowania