Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Ja wyśniony” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Leopolda Staffa pt.: „Ja wyśniony” pochodzi z debiutanckiego tomu tego twórcy z 1901 roku „Sny o potędze”. Cały cykl został w dużej mierze zainspirowany filozofią Fryderyka Nietzschego, którego prace poeta przekładał w tym czasie na język polski, jednak surowa koncepcja nadczłowieka została tutaj wzbogacona o optymistyczną, chrześcijańską wizję istoty ludzkiej jako najdoskonalszego tworu Boga, zdolnego do nieograniczonego rozwoju i obdarzonego wielkimi mocami twórczymi.

Utwór nawiązuje konstrukcyjnie do formy sonetu, stosując podział na cztery strofy o regularnych rymach. Modyfikacji uległ jednak rozkład wersów w poszczególnych partiach wiersza: podobnie jak sonet angielski, rezygnuje z tradycyjnego, włoskiego wzoru złożonego z dwóch tetrastychów i dwóch tercyn, zastępując je zestawieniem tetrastychu z dystychem. Strofa dwuwersowa nie stanowi jednak puenty wiersza, ale poprzedza ją, umiejscowiona jako przedostatnia. Zastosowane tutaj rymy żeńskie zostały rozłożone regularnie według schematu ABBA w tetrastychach oraz CC w dystychu.

„Ja wyśniony” jest wierszem utrzymanym w stylistyce liryki bezpośredniej, stanowiąc pewnego rodzaju autoportret podmiotu lirycznego,...

Podobne wypracowania