Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Kapuściński - obraz władzy w „Cesarzu” - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego został opublikowany pod koniec lat siedemdziesiątych. Książka jest owocem pobytu polskiego dziennikarza i reportażysty w Etiopii, gdzie obserwował schyłek rządów Hajle Sellasje – cesarza, sprawującego władzę absolutną w swoim kraju przez prawie czterdzieści lat i obalonego dopiero w wyniku rewolucji w 1974 roku. Kapuściński napisał swoją książkę na podstawie rozmów z byłymi wysokimi urzędnikami pałacowymi, ukrywającymi się po rewolucji. Dotarcie do nich sprawiło mu wiele trudności, ale było warto – wyłaniający się z książki obraz dyktatury jest jednocześnie śmieszny i straszny.

Cesarz Hajle Sellasje rządził w Etiopii przez kilkadziesiąt lat. Po raz pierwszy objął władzę w latach trzydziestych, ale po agresji Włoch na Etiopię został wygrany. Na tron wrócił w 1941 roku, kiedy wojska aliantów zaczęły odzyskiwać kraje Afryki zajęte przez państwa koalicji faszystowskiej. Od tamtej pory cesarz sprawował rządy nieprzerwanie do 1974 roku. Początkowo próbował reformować kraj, wprowadzając niewielkie zmiany. W 1960 roku miał miejsce nieudany zamach stanu – grupka wojskowych próbowała przejąć władzę. Przebywający za granicą Hajle Sellasje odczekał, aż bunt zostanie stłumiony, wrócił...

Podobne wypracowania