Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Do króla” - satyra Krasickiego chwali czy gani króla Stanisława Augusta Poniatowskiego? Uzasadnij odpowiedź

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Satyra „Do króla” ukazała się drukiem w 1779 roku, w pierwszym tomie satyr, wydanym przez Ignacego Krasickiego. Jak sugeruje tytuł, w utworze następuje bezpośredni zwrot do monarchy, czyli Stanisława Augusta Poniatowskiego. W pierwszych wersach Krasicki uzasadnia, dlaczego postanowił swój utwór skierować do króla.
„Satyra prawdę mówi, względów się wyrzeka:
Wielbi urząd, czci króla, lecz sądzi człowieka”.

Autor wyjaśnia, że monarcha, mimo piastowania najwyższego stanowiska w państwie, jest także człowiekiem, więc podlega ocenie i krytyce, jak każdy śmiertelnik. To szczególnie ważne w epoce oświecenia, w której filozofowie i pisarze zrobili wiele, by obalić pewne autorytety.

Co można zarzucić polskiemu królowi? Jest królem, ale nie pochodzi z królewskiej rodziny - zauważa autor - tylko szlacheckiej, jednej z wielu w Polsce. Stanisław August Poniatowski jest człowiekiem młodym (kiedy wstępował na tron, miał 32 lata). Wreszcie nie jest cudzoziemcem. Lubi naukowców, księgi i wiedzę, a na dodatek nie jest władcą złym i okrutnym, ale dobrym. Czy to prawdziwe zarzuty czy raczej żarty? Na pewno to drugie - Ignacy Krasicki nie gani Stanisława Augusta...

Podobne wypracowania