Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy Leopold Staff był poetą wielu pokoleń? Odpowiedź uzasadnij

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Leopold Staff urodził się 14. listopada 1878, a więc w czasie, gdy Europa Zachodnia przeżywała coraz większą fascynację twórczością symbolistów i impresjonistów, wprowadzających do sztuki nową, niezwykle inspirującą jakość. Poeta kształtował swoje poglądy twórcze w epoce Młodej Polski, zaś pełną dojrzałość artystyczną osiągnął w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przetrwał drugą wojnę światową, stając się ważnym komentatorem nie tylko tego traumatycznego wydarzenia, ale również nowego porządku, jaki zaprowadzono w miejsce zburzonego przez bomby świata. Zmarł 31. maja 1957 roku, z jego ogromnego doświadczenia i wszechstronnego talentu zdążyło więc skorzystać jeszcze pokolenie, które pozostaje aktywne twórczo po dziś dzień. Z całą pewnością można więc stwierdzić, że postać i osiągnięcia poetyckie Leopolda Staffa stały się inspiracją dla więcej niż tylko jednego pokolenia.

Pierwszy okres jego twórczości pozostawał pod sporym wpływem niezwykle popularnych na przełomie wieków koncepcji filozoficznych Fryderyka Nietzschego. Poeta zastąpił jednak towarzyszący im moralny relatywizm chrześcijańskim przekonaniem o konieczności wykorzystania ludzkiej potęgi do zmierzania w stronę etycznej doskonałości, tworząc unikalny...

Podobne wypracowania