Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wacław Potocki „Transakcja wojny chocimskiej” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Transakcja wojny chocimskiej” autorstwa Wacława Potockiego jest opisem wielkiego starcia, do którego doszło jesienią 1621 r. pod Chocimiem. Wojska Rzeczypospolitej stanęły wtedy na drodze armii tureckiej zmierzającej w głąb ziem polskich. Przyjrzyjmy się temu dziełui zastanówmy się jak zostało przedstawione rycerstwo jednej i drugiej strony.

Utwór składa się dziesięciu części oraz przedmowy. Dwa pierwsze fragmenty opisują sytuację polityczną państwa oraz przygotowania do stawienia oporu najeźdźcy. Na dowódcę wybrany został Jan Karol Chodkiewicz - zwycięzca spod Kircholmu (1605). Prowadzona przez niego armia, która liczyła około 50 000 żołnierzy spotkała się ze znacznie liczniejszymi oddziałami wroga pod Chocimiem.

Utwór składa się z 10921 wersów, napisanych przez Potockiego 13-zgłoskowcem (7+6). Potocki podczas jego pisania inspirował się popularnymi wtedy epopejami. Dowodem tego jest nie tylko regularna budowa dzieła, ale także czynniki takie jak: podjęcie tematu ważnego dla państwa, przedstawienie scen batalistycznych w sposób bardzo dynamiczny (z rozmachem), rozpoczęcie dzieła od inwokacji oraz pochwała heroizmu polskich rycerzy. Dzieło nie jest jednak pełną realizacją tego gatunku. Brak...

Podobne wypracowania