Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - Koncepcja ludzkiego losu w „Chłopach” Reymonta

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Reymont dokonał w „Chłopach” mitologizacji ludzkiego życia. Egzystencja chłopów ukazana jest w szerokim spektrum i w odniesieniu do ogólnoludzkich praw. Przemijanie, cykliczność, przeplatanie się zdarzeń radosnych i tragicznych dotyczy nie tylko mieszkańców Lipiec, ale każdego ludzkiego losu.

Akcja powieści obejmuje rok, kolejne tomy ukazują następujące po sobie pory roku, które wyznaczają rytm ludzkiego życia. Życie chłopów podporządkowane jest zmianom zachodzącym w naturze. Aura wyznacza porządek prac na roli. Wiosna to okres siewów, w lecie dzień jest długi, a wszyscy zapracowani. Jesień to czas zbiorów, zaś zima przynosi odpoczynek, ale też wiele zagrożeń, szczególnie dla tych najbiedniejszych, którym często nie starcza zapasów do wiosny. Każda pora wiąże się też ze świętami kościelnymi i różnego rodzaju obrzędami. Wszystko to ma charakter powtarzalny. Czas zatacza koła. Ta powtarzalność wskazuje z jednej strony na przemijalność człowieka jako jednostki, ale niezmienne trwanie ludzkości. Choć Reymont ukazuje rok z życia Lipieckiej społeczności, akcja nie jest osadzona w jakimś jednoznacznie określonym czasie.

Życie ludzkie to pasmo radości i cierpień. Zarówno zamożni...

Podobne wypracowania