Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Boy Żeleński „Czytałem Wertera” - analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Esej Tadeusza Boya Żeleńskiego zatytułowany „Czytałem »Wertera«” wszedł w skład tomu utworów krytycznych o znamiennym tytule „Literackie prowokacje”. Jego treść nie zawodzi pokładanych w takim nagłówku nadziei – rzeczywiście traktuje o literaturze romantyzmu z bardzo charakterystycznym dla Boya przymrużeniem oka, które w obliczu pomnikowego charakteru wielkich dzieł tego okresu musiało zostać uznane za prowokację.

We wstępie do swoich rozważań Żeleński zaznacza ogromne znaczenie wieku twórców literatury romantycznej, który wpłynął na jej specyficzny, buntowniczy i odważny kształt – byli zazwyczaj osobami bardzo młodymi, w chwili debiutu rzadko przekraczającymi dwudziesty rok życia, ich dojrzałość emocjonalną i twórczą wykreowały jednak trudne doświadczenia życiowe, przede wszystkim – bardziej lub mniej bezpośrednie – zetknięcie z wojnami, które za czasów Napoleona przetaczały się przez całą Europę. Elementem rewolucyjnym twórczości tamtego okresu miało być uczynienie z młodości swego rodzaju programu. Wedle takiego założenia powstała wielka powieść Johana Wolfganga Goethego – „Cierpienia młodego Wertera” – pisana przez...

Podobne wypracowania