Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Co myśli Pan Cogito o piekle” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rozmyślania Pana Cogito na temat piekła dotyczą przede wszystkim losu artystów. Wizja Herberta wyraźnie nawiązuje do słynnej „Boskiej Komedii” Dantego, ale jest w pełni oryginalna. To, co najsilniej uderza i dziwi w tym ujęciu, to bardzo dyskretne cierpienie. Nie ma tu obrazu strasznych mąk, „dantejskich scen” potwornego bólu. A przecież z tym najczęściej kojarzy się piekło. 

Pan Cogito przedstawia wizję najniższego z piekielnych kręgów. Sam pomysł kręgów, zaczerpnięty został od Dantego. W „Boskiej komedii” opisał on podróż po zaświatach. Piekło zbudowane było na kształt leja, gdzie grzesznicy byli przyporządkowani do konkretnych kręgów. Im większe ciążyły na nich winy, tym bliżej znajdowali się dna. W najniższej części poeta umieścił największych zbrodniarzy i zdrajców: Brutusa, Kasjusza i Judasza. U Herberta w najniższym punkcie zamieszkują artyści. Autor wyraźnie polemizuje z wizją Dantego, pisząc: „Wbrew powszechnej opinii nie zamieszkują go ani despoci, ani matkobójcy, ani także ci, którzy chodzą za ciałem innych. Jest to azyl artystów pełen luster, instrumentów i obrazów. Na pierwszy rzut oka najbardziej komfortowy dział infernalny, bez...

Podobne wypracowania