Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Grochowiak „Walka Jakuba z aniołem” - interpretacja i analiza wiersza

Wiersz „Walka Jakuba z aniołem” został napisany przez Stanisława Grochowiaka, poetę współczesnego.

Tytuł utworu wskazuje na powiązania z tekstem biblijnym. Jakub jest jednym z wielu bohaterów opisanej w tej księdze. Bóg wystawił mężczyznę na próbę, wzywając go do  bitwy z tajemniczą istotą. Potem pobłogosławił Jakuba i całą jego rodzinę. Wiersz Grochowiaka można traktować jako monolog Jakuba, który wypowiada on w czasie walki z aniołem. Utwór składa się z czterech dwuwersowych zwrotek. Każda strofka ma jeden wers dłuższy składający się z jedenastu sylab. W wersie krótszym jest pięć sylab.

Jest to ważna informacja przy interpretacji, ponieważ dłuższe wersy dotyczą anioła, a krótsze Jakuba, człowieka. Człowiek nie jest ważny, nie ma mocy i pewności siebie. Przyglądając się nagromadzonemu słownictwu, można stwierdzić, że Jakub reprezentuje wszystkich ludzi, natomiast anioł – Boga. Ludzie często kochając Boga, buntowali się przeciwko niemu.

Podmiotem lirycznym w wierszu jest człowiek. O sobie mówi „ja”, natomiast o boskiej istocie „ty”. Osoba wyrażająca swoje uczucia używa wyrazów prostych i potocznych, które bezpośrednio wiążą się z życiem...

Podobne wypracowania