Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Jan Kochanowski „Pieśni XII” („Pieśń świętojańska o Sobótce”) - interpretacja i analiza pieśni

Jan Kochanowski „Pieśni XII” („Pieśń świętojańska o Sobótce”) - interpretacja i analiza pieśni

„Pieśń świętojańska o Sobótce” jest właściwie zbiorem pieśni. W jej skład wchodzi dwanaście pieśni, wykonywanych przez tańczące wokół ogniska panny. Całość została napisana wierszem ośmiozgłoskowym i dotyczy życia na wsi. Jednak każda z Panien porusza nieco inny jego aspekt. Ośmiosylabowe, a więc dość krótkie wersy, nadają pieśni jednostajny i dość szybki rytm, co podkreśla taneczny ruch panien wokół ognia. 

Utwór został poświęcony dawnemu, wywodzącemu się z czasów przedchrześcijańskich obrzędowi, kultywowanemu w nieco zmienionej, schrystianizowanej formie na wsiach. Poeta opisuje obchody nocy świętojańskiej takimi, jakimi je widział w XVI w. Sobótka to święto przypadające w najkrótszą noc w roku. Z czasem, gdy chrześcijaństwo zadomowiło się na ziemiach polskich, łączono je z wigilią dnia św. Jana, czyli dniem 23 czerwca. Noc świętojańską spędzano przy ogniskach. Wokół nich odbywały się tańce, śpiewano pieśni, wróżono, opowiadano dawne historie. Wszystkie te elementy pojawiają się w pieśniach dwunastu panien.

W wierszu dominuje sielankowe podejście do życia na wsi. Poeta świadomie idealizuje życie chłopów. Ukazuje je jako spokojne, uczciwe, niemal beztroskie, przepełnione...

Podobne wypracowania