Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - wątki filozoficzne w powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Saga rodu Niechciców to niezwykle obszerne dzieło stworzone przez Marię Dąbrowską w latach 30. XX wieku. Opowiada ono o dziejach Barbary, Bogumiła oraz ich dzieci na przestrzeni czasu. Pomimo różnic rysujących się między nimi, potrafią oni wciąż budować ciepły i bezpieczny dom.

Bogumił to prosty człowiek, optymistycznie nastawiony do życia, pełen energii do działania. Bierze życie takim, jakie ono jest, nie zadaje niepotrzebnych pytań, nie wyszukuje abstrakcyjnych problemów. W jego podejściu do życia nie jest trudno doszukać się filozofii stoickiej. Niechcic jest cierpliwy, znosi napady złości małżonki, szukając pocieszenia w tym, że przyjdzie poprawa. Podobnie jak wyznawcy tej filozofii, nie stara się zmienić wyroków losu, ale dzielnie i godnie je znosić. Jak każdy człowiek miewa też chwile załamania, jak na przykład po śmierci synka, ale zawsze udaje mu się jakoś uporać z tymi uczuciami. Fakt, że największe szczęście przynosi mu praca i zupełnie zwyczajne życie, pozwala także wysnuć wnioski o bliskości filozofii pozytywizmu. Bogumił spełnia się czyniąc pożyteczne rzeczy i w tym widzi ważną część swojego życia.

Zupełny kontrast względem męża stanowi Barbara i przejawiany przez nią stosunek do życia. Potrafi ona godzinami rozmyślać o...

Podobne wypracowania