Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przyroda w romantyzmie - Sposób przedstawienia przyrody w „Inwokacji” oraz „Stepach akermańskich” Adama Mickiewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opisy przyrody odgrywały istotna rolę w twórczości Mickiewicza. Każdy jego utwór przepełniony jest malowniczymi obrazami przyrody. Poeta opisując w barwny i plastyczny sposób swoją ojczyznę – Litwę oraz egzotyczne państwa, które zwiedził, daje czytelnikowi niepowtarzalną okazję do odwiedzenia tych pięknych miejsc.

„Stepy akermańskie” należą do cyklu osiemnastu lirycznych utworów wydanych pod nazwą „Sonetów krymskich”. Są one efektem trzech podróży Mickiewicza po Półwyspie Krymskim w 1824 r. Poeta został wygnany z kraju za przynależność do nielegalnego Towarzystwa Filomatycznego. Krótki czas przebywał w Odessie, w Rosji. Stamtąd udał się w podróż na Krym, gdzie zwiedził najpiękniejsze miasta, poznał obcą kulturę, podziwiał egzotyczną przyrodę. Wrażenia z wędrówki zebrał w zbiorze sonetów.

Bajeczna przyroda Półwyspu Krymskiego stała się głównym tematem sonetów. Utworem otwierającym zbiór są „Stepy akermańskie”. Jest to historia podróżnika jadącego przez równiny nad rzeką Dniestr. Wędrując przez stepy, podmiot liryczny zachwyca się orientalną przyrodą krymską. Barwne tereny robią na nim wielkie wrażenie....

Podobne wypracowania