Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Sęp-Szarzyński „Epitafium Rzymowi”, „Epitafium dla Rzymu” Jarosława Marka Rymkiewicza - interpretacja i analiza porównawcza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dwa wiersze - barokowego poety Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego oraz współczesnego twórcy - Jarosława Marka Rymkiewicza, za temat przewodni przyjmują upadek Rzymu i wyrażają refleksje na temat przemijania czasu.

Jarosław Marek Rymkiewicz w swej twórczości często odwoływał się do motywów zaczerpniętych z epoki baroku. Zajmował się problemem nietrwałości rzeczy doczesnych, przemijaniem rozmaitych wartości oraz przemianami kultury. Poezja prekursora barokowego nurtu w literaturze musiała mu więc być szczególnie bliska. Rymkiewicz w swoich utworach wykorzystywał nie tylko tematyczne zbieżności z ulubioną przez siebie epoką, często posługiwał się także typowo barokowymi środkami stylistycznymi. W jego tomikach często pojawiają się nuty barokowego światopoglądu oraz charakterystycznych dla owych czasów form wypowiedzi.

Wiersz „Epitafium dla Rzymu” stanowi hołd oddany Sępowi-Szarzyńskiemu. Poeta odwołuje się do wiersza swojego mistrza pt.: „Epitafium Rzymowi” i tworzy swój, który jest do pierwowzoru bardzo podobny. Tak samo, jak utwór barokowego mistrza, składa się z czternastu wersów pisanych trzynastozgłoskowcem. Podobnie zawiera na początku apostrofę z tym, że Sęp-Szarzyński zwraca...

Podobne wypracowania