Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski - „Treny” - „Tren I” - interpretacja i analiza trenu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Treny” Jana Kochanowskiego stanowią jedno z najbardziej wzruszających świadectw bólu po stracie ukochanej osoby. Cykl dziewiętnastu trenów ukazuje rozmaite oblicza emocji, jakich człowiek może doświadczać po śmierci dziecka. Od ogromnego żalu, poprzez zwątpienie w wyznawane dotychczas ideały i wartości, po stopniowe uspokojenie i ukojenie w bólu.

Badacze nie są zgodni, czy Urszulka, bohaterka „Trenów” naprawdę istniała. W przeciwieństwie do reszty członków rodu Kochanowskich, grobu dziewczynki nigdy nie udało się odnaleźć. Być może cykl utworów lamentacyjnych był skonstruowany jako motyw całkowicie fikcyjny.

Budowa jego różni się bowiem od tradycyjnych, wywodzących się jeszcze ze starożytnej Grecji utworów Simonidesa czy Pindara. Znaczącym odstępstwem jest na pewno bohaterka wierszy – mała Urszulka. Tradycyjnie, treny pisano dla osób zasłużonych, osławionych heroicznymi czynami lub w walce. Dla Kochanowskiego niepospolitość małej córeczki była wystarczającym argumentem, by stworzyć cykl utworów żałobnych.

Kolejną przyczyną, dla której...

Podobne wypracowania