Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Papież Benedykt XVI - encyklika „Deus caritas est” - krótkie streszczenie i opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytuł pierwszej encykliki Benedykta XVI oznacza tyle co „Bóg jest miłością”, bądź „Bóg jest miłosierdziem”. Była to pierwsza encyklika papieża Benedykta XVI wydana w roku 2006. Tematem przewodnim utworu jest miłość - jedna z cnót kardynalnych. Papież pisze w tej encyklice o tym, czym jest miłosierdzie i jak ono się przejawia w świecie - poprzez bezinteresowną pomoc innym. Miłość chrześcijańska do drugiego człowieka jest powinnością.

Sam papież o swojej encyklice napisał: „Żyć miłością i w ten sposób sprawić, aby Boże światło dotarło do świata - do tego właśnie chciałbym zachęcić tą Encykliką”. Działo wydane zostało w roku 2005. Benedykt XVI opowiada o miłości Boga do człowieka i człowieka do Boga. Opisuje, na czym polegają te relacje i w jaki sposób Bóg realizuje na ziemi swoje przywiązanie do każdego chrześcijanina. Podkreśla także znaczenie tego uczucia - uczucia miłości.

Porównuje miłość znaną pod starożytną nazwą „eros”, a biblijną „agapą”. Harmonia w człowieku zależna jest od tego, czy jego dusza i jego ciało potrafią razem trwać w równowadze. Eros jest wyrażeniem cech zmysłowych, egocentrycznych, natomiast agapa jest synonimem dawania siebie...

Podobne wypracowania