Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religia - co to jest religia? Definicja, opis, rodzaje i podział religii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Religia jest zjawiskiem społecznym zakreślonym na skalę światową. W różnych rejonach świata ludzie różnych ras wyznają różne systemy religijne. Nie ma więc w tym zjawisku jednorodności. Bardzo trudno zdefiniować religię jako konkretne zjawisko o konkretnym charakterze. Cechą charakterystyczną i wspólną dla wszystkich jest wiara w wyższy byt, ducha, istotę boską, kierującą tym światem, przeznaczeniem i życiem człowieka, losem, szczęściem.

Religie dzielimy na różne rodzaje. Ze względu na to, kto lub znajduje się w jej centrum, wyróżniamy: teocentryczne, antropocentryczne oraz kosmocentryczne. Według niektórych religii (szintoizm) moc tkwi nawet w przedmiotach martwych, roślinach, przedmiotach codziennego użytku. W większości religii podstawę tworzy księga zwykle uważana za natchnioną przez siłę wyższą (jak na przykład Biblia natchniona przez Ducha Świętego, Koran spisany przez Mahometa pod wpływem objawień Allaha). Synonimami do słowa religii w różnych kulturach są słowa: pobożność, bojaźń przed Bogiem, prawo, obyczaj, wieczna nauka.

Samo słowo „religia” pochodzi od „religio”, jednak nigdy nie udało się udokumentować, co dokładnie oznacza ta nazwa. Religia próbuje odpowiedzieć...

Podobne wypracowania