Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Papież Benedykt XVI - encyklika „Caritas in veritate” - streszczenie i opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytuł encykliki papieża Benedykta XVI „Caritas in veritate” oznacza dokładnie “Miłość w prawdzie”. Dzieło wydane zostało w roku 2009, chociaż tytuł miał się ukazać znacznie wcześniej. Istniały jednak problemy z tłumaczeniem tekstu. W encyklice papież podkreśla istotę i znaczenie miłości w sensie „Caritas” - miłosierdzia. Aby przedstawić wielkość miłości papież odwołuje się do Hymnu św. Pawła o miłości. Jako cel ludzkich dążeń stawia poszukiwanie miłości, która nierozerwalnie i na wieki powinna być złączona z najczystszą prawdą.

Miłość spaja wszystko - kręgi rodzinne, przyjacielskie. Staje się ona źródłem wszystkiego, co dobre, prawdziwe. Jest także fundamentem Kościoła katolickiego i jego teologicznych założeń. To Bóg zadecydował o tym, że zamieszka ona wśród nas, podobnie jak nadzieja i prawda. Benedykt XVI wskazuje, że ważne jest połączenie miłosierdzia, miłości w prawdzie oraz prawdy w miłosierdziu, miłości. Tylko taka miłość jest w pełni miłością bożą, świętą i nienaruszalną.

Źródłem miłości człowieka do człowieka i człowieka do Boga jest miłość Boga do syna - Jezusa Chrystusa. Benedykt XVI głosi także, że nauka Kościoła katolickiego jest zgodna z prawdą, a ponadto jest: „Caritas...

Podobne wypracowania