Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Papież Benedykt XVI - encyklika „Spe salvi” krótkie streszczenie i opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytuł utworu pochodzi z Biblii: „Spe salvi facti sumus”, co oznacza dokładnie „W nadziei już jesteśmy zbawieni”. Encyklika Papieża Benedykta XVI opowiada właśnie o nadziei - o jednej z najważniejszych (kardynalnych) cnót chrześcijańskich. Znajduje się ona pomiędzy „wiarą” i „miłością”. Z nadzieją wiąże się odkupienie, które jedynie Bóg może nam ofiarować. Źródłem nadziei dla wiernych powinna być Ewangelia - Dobra Nowina. Dzięki nadziei jesteśmy innymi ludźmi, patrzymy na świat zgoła inaczej. Dzięki niej działamy, funkcjonujemy.

Papież opisuje przypadek Józefiny Bakhity, która była niewolnicą. Jej panowie znęcali się nad nią fizycznie. Kiedy jednak usłyszała o wierze w Boga, zrozumiała, że tak naprawdę jest wolna. Zrozumiała daną jej nadzieję. Benedykt XVI wskazuje, iż przez nadzieję możemy zostać odkupieni niezależnie od tego, kim jesteśmy. Z nadzieją związane jest również pytanie o sens życia.

Kiedy mówi o wierze, posługuje się słowami Tomasza z Akwinu: „Est autem fides sperandarum substantia rerum, argumentum non apparentium”, czyli „Wiara jest substancją rzeczy, których się spodziewamy, dowodem istnienia rzeczy, których...

Podobne wypracowania