Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Masoneria - co to jest masoneria? Cele, historia, symbole masonerii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Masoneria, inaczej też zwana wolnomularstwem, to organizacja, która jednoczy ludzi wszystkich wyznań, obyczajów i narodowości. Początków masonerii należy poszukiwać w epoce oświecenia, a jej patronem jest Hiram Abiff.

Masoni zaczęli gromadzić się wspólnie, ponieważ uznali za konieczną pracę nad rozwojem człowieka oraz społeczeństwa. Członkowie tej organizacji za cel stawiają sobie duchowe rozwijanie własnej osobowości, co w konsekwencji doprowadzić ma do polepszenia życia na całym świecie. Główną zasadą, jaką wyznają członkowie masonerii, jest tak zwany imperatyw braterstwa. Zakłada on wyjście poza jakiekolwiek podziały – czy to religijne czy narodowościowe. Według tej reguły, we wspólnocie masońskiej mają łączyć się ludzie z całego świata, bez względu na różnice pomiędzy nimi.

Członkowie tej organizacji za zadanie postawili sobie zgłębianie tajemnej, metafizycznej wiedzy. Aby  można było to osiągnąć, należało przejść przez kolejne stopnie wtajemniczenia. Masoni stworzyli własną hierarchię. I tak wyróżnić można stopień ucznia, czeladnika i mistrza. W sumie istnieją aż trzydzieści trzy stopnie wtajemniczenia. Organizacja wykształciła również własne obrzędy, swoiste rytuały. Dotyczyły one przede...

Podobne wypracowania