Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Misterium paschalne - co to jest? Definicja, opis, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nazwę misterium paschalne słyszał zapewne prawie każdy wierzący. Szczególnie często padają one w okresie wielkiego Postu oraz początku czasu Wielkanocy. Dla wielu jednak znaczenie tego wyrażenia nie jest znane, a powinno być, ponieważ dotyczy ono jednych z najważniejszych wydarzeń dla każdego chrześcijanina.

Wytłumaczyć znaczenie tego wyrażenia jest najłatwiej starając się zrozumieć znaczenie każdego członu, który je tworzy. Misterium to słowo, które człowiekowi powinno kojarzyć się ze sferą sacrum. To rzeczywistość święta i niejednokrotnie nieznana i tajemnicza dla człowieka, której nie każdy może doświadczyć. Chrześcijanie kojarzą to z niebem, momentem zbawienia, do którego dążą. 

Słowo paschalne natomiast odnosi się do żydowskiego święta Paschy. Jest ono obchodzone na pamiątkę wyzwolenia narodu wybranego z egipskiej niewoli. W takim kontekście słowo to można rozumieć jako ofiarę dla Boga, jego uwielbienie poprzez świętowanie, podziękowanie za okazaną łaskę. W Biblii słowo to zyskało również inne znaczenie, określano tak odzyskanie przez Chrystusa pełni boskości, porzucenie istoty człowieka, aby znów zamieszkać ze swoim Umiłowanym Ojcem.

Rozumiejąc znaczenie obydwu słów, można się domyślić,...

Podobne wypracowania