Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ochrona praw człowieka w Polsce - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawa człowieka są jednymi z najważniejszych praw istniejących w cywilizowanym świecie, są one przestrzegane niemalże w każdym demokratycznym kraju. Cały świat stara się chronić życie i godność człowieka, poprzez ustanowienie jego praw. W Polsce, jak w każdym demokratycznym kraju, prawa człowieka stanowią podstawę demokracji i wolności w tym kraju. 

W Polsce ochrona praw człowieka rozpoczęła się w momencie kształtowania się demokratycznego ustroju tj. po 1989 r. Dzięki demokratyzacji Polska przyjęła pewne normy i wzorce ustanowione przez świat zachodni. Początkowo ochrona praw człowieka w Polsce działała dużo wcześniej za pomocą różnego rodzaju związków zawodowych lub zrzeszeń ludzi, którzy walczyli o swojej prawa. Jedną z takich organizacji był KOR – Komitet Obrony Robotników, a dalej Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela tzw. ROPCIO, który działał w latach 1977–1981. 

W Polsce obecnie działa Komitet Helsiński powołany w 1982 r. także walką o prawa pracownicze, a co za tym idzie prawa człowieka zajmował się NSZZ Solidarność. Po 1989 r. ochronę praw człowieka zagwarantowała polska konstytucja z 1997 r. która mówi w art. 30, że „przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło...

Podobne wypracowania