Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt w Irlandii Północnej - przyczyny, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt w Irlandii Północnej to konflikt spowodowany sytuacją polityczną i narodowościową. Przyczyną były narastające animozje i różnice między Irlandią Północną a Wielką Brytanią, która kontrolowała Irlandię. Cały konflikt rozgrywał się na obszarze Irlandii Północnej i częściowo rozszerzył się również na Anglię i Irlandię. Przyczyną była próba zjednoczenia Irlandii Północnej z Republiką Irlandii, która była kontrolowana przez Wielką Brytanię. 

Dążenia zjednoczeniowe rozpoczęli nacjonaliści irlandzcy, w głównej mierze katolicy. Przyczyny konfliktu północnoirlandzkiego mają złożoną historię i do zrozumienia ogólnych przyczyn trzeba sięgnąć do historii Wysp Brytyjskich. Od samego początku Irlandia była kontrolowana przez Wielką Brytanię i co jakiś czas pojawiały się tendencje niepodległościowe i zjednoczeniowe. W zasadzie od 1171 r. Irlandia znajdowała się pod kontrolą Anglii, która nie myślała o ulgach dla Irlandczyków. Powszechnie za przyczynę konfliktu uważa się kilka zdarzeń:

- dyskryminacja wyznaniowa katolików (na wyspie dominowała segregacja wyznaniowa uczniów – zwłaszcza w szkołach podstawowych i średnich, które kształciły młodych...

Podobne wypracowania