Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Subkultury - Grafficiarze - charakterystyka, geneza, informacje. Grafficiarze jako subkultura

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pojęcie „subkultura” najczęściej przyjmuje się na oznaczenie norm i wzorów obowiązujących w konkretnej grupie, które są jednakże odmienne niż te obowiązujący powszechnie. Subkultura wytwarza, można powiedzieć, alternatywną mini-rzeczywistość, a jej członków jednoczą wspólne przekonania ideologiczne, obyczajowe itd., które jednak pozostają w jasnej i jawnej opozycji względem tego, co przyjmuje się za społecznie „normalne”, czyli akceptowalne.

Grafficiarze są subkulturą, która powstała w Nowym Yorku u schyłku lat 60. XX wieku, aczkolwiek historia pisania po murach sięga już czasów starożytnych. Wówczas to bowiem pojawiały się napisy mające na celu przekazanie określonych treści, najczęściej bezpośrednio związane z prowadzoną przez władców polityka wojenną.

Zalążki graffiti w dzisiejszym tego słowa znaczeniu wiążą się jednak stricte z młodymi mieszkańcami amerykańskiego miasta, którzy umieszczając różnorodne napisy na ścianach metra, narażali się na bycie ściganymi przez policję, gdyż tego rodzaju działania były wbrew prawu. Ten brak podporządkowania się zasadom porządku publicznego i liczne scysje ze służbami porządkowymi stanowiły działania zamierzone, wręcz prowokacyjne...

Podobne wypracowania