Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt baskijski - przyczyny, skutki. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Baskowie są narodem zamieszkującym Hiszpanię. W zasadzie zamieszkują oni na granicy z Francją w rejonach Zatoki Biskajskiej. Baskowie są narodem, który liczy ok. 10 milionów, z czego ok. 2 miliony żyje w samej Hiszpanii, reszta natomiast rozpierzchła się we Francji i na emigracji w innych krajach. Aby zrozumieć konflikt baskjiski, trzeba sięgnąć w głąb historii i zrozumieć całe zagadnienie. 

Państwo Basków istniało już w czasach starożytnych. Baskowie zamieszkiwali tereny dzisiejszej Hiszpanii i stanowili zupełnie osobną grupę etniczną na tych terenach w stosunku do rodowitych Hiszpanów. Baskowie dzięki przywiązaniu do tradycji i kultury uniknęli asymilacji z Hiszpanami i zachowali swoją odrębność kulturową do dnia dzisiejszego. Baskowie od samego początku wykazywali się niezależnością i samowystarczalnością. Państwo Basków aż do V w. n.e. było pod władaniem Starożytnego Rzymu. Kraj ten przechodził różne perypetie, Baskowie stawiali opór różnym najeźdźcom i odpierali ataki ludów najeżdżających ich tereny. W XI w. kraj Basków został wcielony do Kastylii. Od tego momentu rozpoczął się problem odrębności narodowej Basków. Najpierw Baskowie tworzyli księstwo Baskonii, potem przekształcone...

Podobne wypracowania