Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Subkultury - Rastafarianie - charakterystyka, ideologia, poglądy. Rastafarianie jako subkultura

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jedną z subkultur – a zatem grup, które przyjmują odmienny światopogląd, normy, wartości niż ogół społeczeństwa, sytuując się w ten sposób niejako na marginesie rzeczywistości społecznej i jej obyczajów – są rastafarianie. Zaliczają się oni do grupy subkultur o charakterze religijno-społecznym. Zalążki tego ruchu datowane są na lata 30. XX wieku, kiedy to Czarnoskórzy z Jamajki zjednoczyli się w proteście przeciwko rasizmowi i dyskryminacji. Nazwa tej subkultury jest natomiast naturalną pochodną czasów, kiedy władcą Etiopii został książę Ras Tafari, gdyż właśnie wtedy uznano, że ziszcza się przepowiednia o nadejściu czarnego mesjasza. Według wierzeń, miał on umożliwić rozsianym po całym świecie Czarnoskórym powrót do Afryki, będącej ich naturalnym domem i ojczyzną.

Utopijność tego projektu ujawniła dopiero na przestrzeni czasu, zaś w sposób pełny dopiero wówczas, gdy okazało się, iż nowy cesarz zdołał zbudować mechanizm władzy totalitarnej. Ideologia rastafarian ukazuje starotestamentalny Babilon jako uosobienie zła, natomiast Syjon – na zasadzie przeciwieństwa – jako metaforę dobra i spokoju. Pierwszy musi upaść, aby na świecie zapanowała harmonia.

Ruch ten postrzegany jest,...

Podobne wypracowania