Wigowie i torysi - charakterystyka, porównanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Zarówno wigowie, jak i torysi są ugrupowaniami politycznymi, które funkcjonowały w Anglii w XVII w. Obie frakcje reprezentowały zgoła odmienne interesy społeczne.
Wigowie zwani Whig Party, reprezentowali interesy protestanckie, domagali się tolerancji i swobód obywatelskich, które pozwalały na budowie różnorodnego społeczeństwa. Promowali wyższość parlamentu nad władzą króla.
Środowiska wigów skupiały głównie ludzi z kręgu arystokracji, burżuazji i dysydentów, protestantów itd.
wigowie wywołali burzę podczas rewolucji angielskiej w latach 1688–1689 r, udało im się ograniczyć kompetencje króla na rzecz parlamentu. Proponowali system, który z kolei nie odpowiadał torysom.
Torysi byli postrzegani jako partia konserwatywna, która opowiadała się za mocną i silną instytucją monarchii, a władzę królewską traktowała bardzo poważnie. Członkami torysów byli ludzie z kręgów mieszczańskich i arystokratycznych.
Torys w angielskim żargonie oznaczał rozbójnika irlandzkiego, miało to być pogardliwe określenie, które ostatecznie przyjęło się w kręgach politycznych Anglii. Torysi mimo sprzecznych interesów z wigami zjednoczyli siły podczas rewolucji angielskiej w obawie przed absolutyzmem rządów Jakuba II.
Wigowie i Torysi to ugrupowania polityczne, które rozpoczynają swoją działalność pod koniec XVII wieku, obie partie miały ogromny wpływ na życie polityczne wielkiej Brytanii. Najwybitniejszymi przedstawicielami wigów byli Spencer Compton, Henry Pelham i william Gladstone. Spośród torysów wyróżnić można Johna Stuarta, Fredericka North'a itd. Faktycznie wigowie istnieli od XVII do XIX wieku. Duże sukcesy osiągnęli podczas rewolucji angielskiej. W 1762 r. utracili władzę na rzecz Jerzego III. Powrócili do władzy dopiero ok. 1830 r. w 1834 r. partia torysów została przemianowana na Partię Konserwatywną, zmiany tej dokonał Robert Peel, brytyjski polityk.
Torysi reprezentowali społeczeństwo i niziny społeczne, bronili poglądów konserwatywnych i podkreślali znaczący charakter religii w życiu społecznym człowieka. Torysi bronili władzy królewskiej i starali się utrzymać jej siłę.
Torysi byli zwolennikami kościoła anglikańskiego, stąd też dbali o zachowanie dotychczasowej sytuacji i jako konserwatyści bronili tradycji i zasad ustanowionych przez rządy królewskie. Historia tych dwóch ugrupowań wiąże się oczywiście z tym, że każde stronnictwo reprezentowało wartości bliskie różnym warstwom społecznym. Powstanie tych dwóch partii było wyrazem woli społeczeństwa w walce o swoje prawa i racje. Torysi i wigowie reprezentowali głos społeczeństwa i dzięki temu walczyli o różne przywileje, prawa i udogodnienia. Mimo wielu sprzecznych interesów partie te potrafiły dojść do porozumienia.
Między torysami i wigami nastąpił w historii moment zgody w trakcie rewolucji angielskiej, kiedy udało im się wspólnymi siłami obalić Stuartów na tronie angielskim. Był to wspólny sukces obu partii, później niechęć i animozje do siebie znów dały o sobie znać.
Torysi ponieśli klęskę podczas amerykańskiej wojny o niepodległość, kiedy okazali się nieudolni wobec roszczeń kolonistów, nie udało się opanować sytuacji, przez co partia torysów straciła na znaczeniu i powadze.
Model dwóch partii jest do dzisiaj widoczny w brytyjskim parlamencie, tradycja pozostała i została rozbudowana i zaktualizowana o nowe potrzeby i problemy społeczeństwa brytyjskiego. Mimo iż obie partie zmieniły nazwy, te określenia stosowane są do dzisiaj.
Podobne wypracowania do Wigowie i torysi - charakterystyka, porównanie
- Samorząd terytorialny - zasada unitarności - interpretacja, znaczenie
- Prawo wtórne - prawo wtórne UE - opracowanie
- Prawo pierwotne - prawo pierwotne UE - opracowanie
- Polska - pochodzenie nazwy - opracowanie
- Polityka zagraniczna Polski po 1989 r. - opracowanie
- Organizacje pozarządowe w Polsce - cele, charakterystyka, przykłady
- Zwalczanie głodu na świecie. Wypracowanie
- Zagrożenia demokracji w Polsce. Wypracowanie
- Zagrożenia demokracji. Wypracowanie
- Wprowadzanie euro - etapowy przebieg wprowadzania euro - opracowanie
- Warstwy społeczne - czynniki wyznaczające warstwy społeczne. Opracowanie
- Unia walutowa - bankowość centralna. Bankowość centralna Unii Walutowej i Gospodarczej - opracowanie
- Trybunał Sprawiedliwości - Polska. Polska przed Trybunałem Sprawiedliwości - opracowanie
- Traktat Amsterdamski - postanowienia, znaczenie, cele
- System TARGET - działania, funkcje, charakterystyka
- System polityczny państwa - System polityczny a państwo - opracowanie
- Socjologia - Tłum - cechy, definicja, rodzaje tłumów
- Handel ludźmi - Protokół z Palermo (2000 r.). Przestępstwo handlu ludźmi z perspektywy regulacji międzynarodowych
- Ochrona środowiska - Protokół z Kioto - treść, sygnatariusze, cele
- Konwencje - Konwencja z Prum (2005) - cel, treść, skutki