Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wigowie i torysi - charakterystyka, porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zarówno wigowie, jak i torysi są ugrupowaniami politycznymi, które funkcjonowały w Anglii w XVII w. Obie frakcje reprezentowały zgoła odmienne interesy społeczne. 

Wigowie zwani Whig Party, reprezentowali interesy protestanckie, domagali się tolerancji i swobód obywatelskich, które pozwalały na budowie różnorodnego społeczeństwa. Promowali wyższość parlamentu nad władzą króla. 

Środowiska wigów skupiały głównie ludzi z kręgu arystokracji, burżuazji i dysydentów, protestantów itd. 

wigowie wywołali burzę podczas rewolucji angielskiej w latach 1688–1689 r, udało im się ograniczyć kompetencje króla na rzecz parlamentu. Proponowali system, który z kolei nie odpowiadał torysom. 

Torysi byli postrzegani jako partia konserwatywna, która opowiadała się za mocną i silną instytucją monarchii, a władzę królewską traktowała bardzo poważnie. Członkami torysów byli ludzie z kręgów mieszczańskich i arystokratycznych. 

Torys w angielskim żargonie oznaczał rozbójnika irlandzkiego, miało to być pogardliwe określenie, które ostatecznie przyjęło się w kręgach politycznych Anglii. Torysi mimo sprzecznych...

Podobne wypracowania