Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wprowadzanie euro - etapowy przebieg wprowadzania euro - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wprowadzenie waluty euro do kraju, który chce do niej przystąpić odbywa się na kilku etapach, są one podobne do etapów rekrutacji i mają charakter badawczo-ekonomiczny pozwalający stopniowo sprawdzać, na ile sytuacja i kondycja kraju przystępującego pozwala na wprowadzenie nowej waluty. Zazwyczaj etap wprowadzania euro trwa ok. 3,5 roku. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami, m.in. trzeba wyprodukować banknoty – ok. 12 miliardów i wybić ok. 70 miliardów monet. 

Dalej trzeba sprawdzić, jak zareaguje gospodarka kraju, który wchodzi do strefy euro. Trzeba przeprowadzić masową kampanię informacyjną wobec ludności, której trzeba przedstawić realne plusy i konsekwencje wynikające z wprowadzenia nowej waluty. Istotnym czynnikiem jest kurs konwersji walutowej, podwójne afiszowanie cen oraz rozliczenia podatkowe. Wprowadzenie euro oznacza, że trzeba będzie zmienić cały rynek finansowy danego kraju. Unia walutowa to w zasadzie końcowy etap integracji europejskiej, stąd też etapy wprowadzenia euro podzielone są na trzy rodzaje i kategorie. 

Pierwszym okresem był okres przygotowawczy zapoczątkowany w 1998 r. trwający do 31 grudnia 1998 r. – ogłoszono wówczas listę państw, które zakwalifikowano...

Podobne wypracowania