Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Trybunał Sprawiedliwości - Polska. Polska przed Trybunałem Sprawiedliwości - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Trybunał Sprawiedliwości (ang. court of justice) jest jednym z trzech głównych organów sądowych Unii Europejskiej. Został on powołany za sprawą traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w tzw, traktacie lizbońskim z 1 grudnia 2009 r. Za siedzibę Trybunału uważa się Luksemburg, gdzie znajduje się mgłówny budynek. Trybunał Sprawiedliwości składa się z 27 sędziów którzy są wystawiani przez każde państwo, które jest członkiem unii. Każde państwo ma więc możliwość mianowania swojego przedstawiciela do Trybunału, w Polsce jest nim obecnie Marek Safjan, polski prawnik i były prezes Trybunału.

Trybunał Sprawiedliwości ma bardzo ważne kompetencje, przede wszystkim orzeka on o legalności innych aktów prawnych, które są sygnowane i wydawane przez Unię a także określa czy są one zgodne z prawem pierwotnym tj. traktatami, które stanowią podstawę prawną funkcjonowania unii. Trybunał sprawiedliwości rozstrzyga spory między państwami oraz dokonuje pewnych rewizji wyroków sądowych. Trybunał Sprawiedliwości jest sądem międzynarodowym – co oznacza, że rozstrzyga spory między państwami oraz spory, które pojawiają się podczas realizacji projektów unijnych bądź też jakoś w rażący sposób narażają...

Podobne wypracowania