Heraklit z Efezu - poglądy, filozofia. Heraklityzm
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Heraklit z Efezu urodził się prawdopodobnie w roku 540 p.n.e., w Efezie. Jeśli idzie o jego rodzinę i dorastanie, niewiele możemy dziś na ten temat powiedzieć. Wiadomo jedynie, że rodzina wywodziła się z zamożnej warstwy społecznej. Nie można również stwierdzić, czy filozof pobierał nauki u innych uczonych. Sam Heraklit twierdził, że był typem samouka, który tworzył swój system filozoficzny od podstaw.
Filozofia Heraklita jest bardzo trudna do zrozumienia. Dzieje się tak głównie dlatego, że język jego pism jest dosyć niejasny i zawiły. Filozof posługiwał się metaforami, przenośniami, a także wprowadzał własną nomenklaturę. Uważał bowiem, że jego dzieła nie powinny trafiać do ogółu.
Cechą charakterystyczną heraklityzmu są antynomie, np. ciepło i zimno, góra i dół. Heraklit uważał jednak, iż owe sprzeczności stanowią zarazem jedność. Kolejnym elementem jego systemu była teza, która mówiła, że podstawą wszystkiego jest ogień i Logos. Wszechświat według Heraklita nie został stworzony przez żadnego boga – po prostu był, utożsamiał go z pojęciem ognia. Wiązało się to z przeświadczeniem o nieprzemijalności, a zarazem – wiarą w transformację.
Heraklit głosił, że nic nie staje się, aby później umrzeć, przeminąć. Świat podlega bowiem ciągłym przemianom. To, co dziś jest określonym bytem, następnie stanie się kolejnym. Jednakże nic w świecie nie jest powtarzalne. To stwierdzenie jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych. Filozof głosi, że „wszystko płynie” („Panta rhei”). Punktem odniesienia może być rzeka, do której wód (tych samych) nie da się wejść dwa razy. Owymi przemianami kieruje Logos, czyli mądrość. Rozum jest rzeczą nadrzędną, kierującą wszystkimi procesami. Przeciwieństwa również mają rolę nadrzędną, która spełnia się właśnie w Logosie.
Filozof jest autorem dzieła pt.: „O naturze”, które niestety nie zachowało się do naszych czasów. Poruszał w nim problemy związane z wszechświatem, polityką oraz teologią.
Heraklit z Efezu zmarł w roku 480 roku p.n.e. Pozostawił po sobie system filozoficzny, z którego czerpali inni filozofowie kolejnych pokoleń, między innymi Platon, stoicy czy sofiści.
Podobne wypracowania do Heraklit z Efezu - poglądy, filozofia. Heraklityzm
- G.W.F. Hegel - filozofia, poglądy
- Julian Marchlewski - biografia, życiorys
- Mieszko Otyły - biografia, życiorys
- Wieczesław Mołotow - biografia, życiorys
- William Nelson - biografia, życiorys
- Otton III - biografia, życiorys
- Pepin Mały - biografia, życiorys
- Philippe Petain - biografia, życiorys
- Condoleezza Rice - biografia, życiorys
- Nicolas Sarkozy - biografia, życiorys
- Nelson Mandela - biografia, życiorys
- Silvio Berlusconi - biografia, życiorys
- Leszek Balcerowicz - biografia, życiorys
- Jadwiga Staniszkis - biografia, życiorys
- Janusz Palikot - biografia, życiorys
- Janusz Kochanowski - biografia, życiorys
- Margaret Thatcher - biografia, życiorys
- Henryk Sienkiewicz „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela” - streszczenie noweli
- Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - Czy Jurand ze Spychowa jest postacią tragiczną?
- Religie w Europie - opracowanie tematu