Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Heraklit z Efezu - poglądy, filozofia. Heraklityzm

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Heraklit z Efezu urodził się prawdopodobnie w roku 540 p.n.e., w Efezie. Jeśli idzie o jego rodzinę i dorastanie, niewiele możemy dziś na ten temat powiedzieć. Wiadomo jedynie, że rodzina wywodziła się z zamożnej warstwy społecznej. Nie można również stwierdzić, czy filozof pobierał nauki u innych uczonych. Sam Heraklit twierdził, że był typem samouka, który tworzył swój system filozoficzny od podstaw.

Filozofia Heraklita jest bardzo trudna do zrozumienia. Dzieje się tak głównie dlatego, że język jego pism jest dosyć niejasny i zawiły. Filozof posługiwał się metaforami, przenośniami, a także wprowadzał własną nomenklaturę. Uważał bowiem, że jego dzieła nie powinny trafiać do ogółu.

Cechą charakterystyczną heraklityzmu są antynomie, np. ciepło i zimno, góra i dół. Heraklit uważał jednak, iż owe sprzeczności stanowią zarazem jedność. Kolejnym elementem jego systemu była teza, która mówiła, że podstawą wszystkiego jest ogień i Logos. Wszechświat według Heraklita nie został stworzony przez żadnego boga – po prostu był, utożsamiał go z pojęciem ognia. Wiązało się to z przeświadczeniem o nieprzemijalności, a zarazem – wiarą w transformację.

Heraklit głosił, że nic nie staje się, aby później...

Podobne wypracowania