Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Traktat brukselski - postanowienia, znaczenie, cele

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Traktat brukselski to właściwie – „Traktat o współpracy w sprawach gospodarczych, społecznych i kulturalnych oraz o zbiorowej samoobronie”. Traktat z Brukseli to umowa międzynarodowa, która została podpisana 17 marca 1948 przez Wielką Brytanię, Belgię, Francję, Holandię i Luksemburg.

Traktat brukselski stanowił rozszerzenie traktatu z Dunkierki z 4 marca 1947 r., który był umową o charakterze obronnym między Wielką Brytanią a Francją. Natomiast traktat brukselski rozwinął sojusz obronny o kraje Beneluksu (Belgia, Holandia, Luksemburg), dzięki czemu powstała Unia Zachodnia.

Przyczyną stworzenia traktatu brukselskiego była obawa przed rozszerzaniem się komunizmu. Rządy państw zachodnioeuropejskich podjęły się zadania kształtowania europejskiej powojennej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego. Traktat z Brukseli zobowiązuje państwa strony do współpracy w sprawach gospodarczych, społecznych i kulturalnych. Aby współpraca mogła być owocna, wskazane jest tworzenie odpowiednich konwencji. Traktat mówi, że jeśliby państwo będące stroną traktatu stało się ofiarą zbrojnej agresji innego kraju, to państwo sojusznik jest zobowiązane do udzielenia napadniętemu państwu pomocy zbrojnej. Ponadto, traktat...

Podobne wypracowania