Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wyścig zbrojeń - traktaty - traktaty w sprawie zbrojeń. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W trakcie postępującego rozwoju zimnej wojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim wykreowano szereg traktatów, które miały zapobiec eskalacji agresji pomiędzy jej uczestnikami. 

Można zauważyć kilka tematów, które związane były bezpośrednio z procesem doskonalenia sił zbrojnych oraz rozwojem technologicznym na świecie. W związku z ograniczaniem powszechności broni masowego rażenia podpisano w sumie 11 traktatów o zasięgu międzynarodowym. Pierwszy z nich, dotyczący układu nierozprzestrzeniania broni jądrowej, powstał w 1968 roku i polegał na wprowadzeniu zakazu sprzedaży państwom nie mającym broni atomowej przez państwa posiadające ten rodzaj broni. Traktat ten został ratyfikowany przez rekordową liczbę państw. Kolejnym traktatem była konwencja o broni biologicznej z 1972 roku, która zakazywała rozpowszechniania oraz sprzedaży broni biologicznej. W tym samym roku sporządzono jeszcze dwa traktaty, mające w sposób dodatni wpłynąć na bezpieczeństwo na świecie. Był to traktat o ograniczeniu zbrojeń strategicznych (SALT I) oraz traktat o ograniczeniu rozwoju systemów antybalistycznych (ABM). 

Pierwszy z nich został zawarty pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ZSRR i przewidywał zredukowanie...

Podobne wypracowania