Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie Wolnego Miasta Krakowa 3 maja 1815 roku - obszar, ustrój polityczny, funkcjonowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Likwidacja niepodległej Rzeczypospolitej poprzez szereg rozbiorów przeprowadzonych przez Prusy, Rosję i Austrię nie oznaczała zupełnej likwidacji samego kraju. Zniesiono jego niezależność, jednak nie zrezygnowano z symbolicznego trwania państwa Polskiego pod zarządami zaborców. Choć właściwie miała to być jedynie pewna mistyfikacja, która miała dawać wrażenie odrębnego państwa, a realnie był to kraj zupełnie podległy i zależny od swoich agresywnych sąsiadów. Jedną z takich mistyfikacji miało być Wolne Miasto Kraków, czy też Rzeczpospolita Krakowska, którą utworzono po Kongresie Wiedeńskim 18 października w roku 1815, a trwać miała aż do 16 listopada 1846 roku. Choć pełna nazwa tego państwa brzmiała Rzeczpospolita Krakowska Wolna, Niepodległa i Ściśle Neutralna to rzeczywiście trwała ona pod ścisłą kontrolą Królestwa Prus, Imperium Rosyjskiego oraz Cesarstwa Austrii.

Inicjatorem powstania Wolnego Miasta Krakowa był car Aleksander I, który rzucił propozycję przekształcenia Torunia oraz Krakowa w wolne miasta. Toruń przeszedł jednakże w ręce Prus, a umiarkowaną autonomię otrzymał sam Kraków z bliskimi sobie okolicami. Autonomia ta nie miała rzecz jasna żadnego odniesienia do polityki zagranicznej, której...

Podobne wypracowania