Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie listopadowe - Obozy polityczne w powstaniu listopadowym - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na terenie dawnej Rzeczpospolitej wybuchło powstanie listopadowe i naród zjednoczył się w walce o wspólne dobro, jakim miała być niepodległa ojczyzna. Nie można mieć wątpliwości, iż wewnętrznie powstanie listopadowe było politycznie podzielone.

Po jednej stronie politycznej barykady stali konserwatyści, którym przewodził Adam Czartoryski, piastujący stanowisko prezesa. Konserwatyści dążyli w swych działaniach do tego, aby walki na terenie polski były odbierane przez Europę nie jako rewolucyjna zawierucha na wzór jakobiński, a raczej jako regularna walka. Liczono przy tym na dyplomatyczne wsparcie ze strony Austrii, tym bardziej, że Austria wyłamała się ze wspólnoty z Prusami i Rosją, nie wsparła ich w walkach tłumiących powstanie, ogłosiła swoją neutralność. Czartoryski, chcąc przyciągnąć do siebie Austriaków, zaproponował by na tronie polskim zasiadł Habsburg. Jednakże wszelkie misje dyplomatyczne Adama Czartoryskiego kończyły się niepowodzeniem, głównie ze względu na ogólną niechęć niesienia pomocy Polakom, choć przecież państwa takie jak Francja czy Anglia z ogromną nadzieją i optymizmem patrzyły na rozwój wydarzeń pod zaborami. Było to im na rękę. Spośród wszystkich obozów w sejmie najsilniej...

Podobne wypracowania