Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiosna Ludów w zaborze pruskim i austriackim i jej skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Europę ogarniał zamęt zwany Wiosną Ludów. Wpływy tak znacznych i silnych ruchów musiały dotrzeć i do Polski, która od wielu już lat znajdowała się pod zaborami. I to właśnie pod tymi zaborami musieli Polacy walczyć o swoje prawa do samostanowienia, do określania własnej państwowości. Dlatego też na terenie zaboru pruskiego i austriackiego wybuchły zamieszki, która włącza się w zakres Wiosny Ludów. 20 marca 1848 roku na terenie Poznania miały miejsce demonstracje prowadzone zarówno przez polskich, jak i niemieckich mieszkańców tego miasta. Powołano wówczas Komitet Narodowy, który miał być reprezentantem polskich interesów w pertraktacjach z władzami pruskimi.

Ze względu na osłabienie Prus i jej wewnętrzne problemy związane z ruchami rewolucyjnymi, władze tego państwa zgodziły się na przywrócenie polskiej administracji, utworzenia gwardii narodowej i wysłania wojsk pruskich do koszar. Polacy odebrali ów krok jako przywrócenie Polsce autonomii. W Berlinie przyjęto również polskich dyplomatów, by z nimi przedyskutować stosunki Prus i Polski. Wszystko to było obliczone by grać na zwłokę, by zyskać na czasie, wzmocnić się i zepchnąć Polaków do takiej roli, jaką pełnili...

Podobne wypracowania