Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stosunki radziecko-niemieckie przed wybuchem II wojny światowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wraz z dojściem Hitlera do władzy i powstaniem III Rzeszy, pierwszego w historii państwa nazistowskiego nastąpiło pogorszenie się wzajemnych relacji pomiędzy ZSRR a Niemcami. Wynikało to głównie z faktu zwalczania się obu ideologii. Wzajemna walka i niechęć pomiędzy ideologią nazistowską, a komunistyczną ujawniły się podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939. ZSRR udzieliło poparcia, oraz pomocy zbrojnej organizacjom skrajnie lewicowym, natomiast hitlerowskie Niemcy wsparły nacjonalistą - na czele z generałem Franco. Wydawało się, że nic nie jest w stanie nawet na chwilę połączyć dwóch, wzajemnie się wykluczających ideologii.

Jednak już w drugiej połowie 1939 roku uległo to zmianie, powrócono do koncepcji współpracy pomiędzy obydwoma krajami, która miała miejsce na początku lat 20. Szczególnie naciskał na to Stalin, który jednocześnie wciąż targował się z państwami Europy Zachodniej. Hitler tymczasem pragnął zapewnić sobie spokój na granicy wschodniej, aby nie wpaść w pułapkę prowadzenia wojny na dwóch frontach.

Pierwszym ważnym dokumentem podpisanym między ZSRR a Niemcami była umowa handlowa z dnia 19 sierpnia 1939. Zacieśniała ona współprace gospodarczą pomiędzy krajami tak samo jak...

Podobne wypracowania