Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles de Gaulle jako premier Francji - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

3. czerwca 1944 r. działający na rzecz niepodległości Francuski Komitet Wyzwolenia Narodowego w Algierze został przemianowany na Tymczasowy Rząd Republiki Francuskiej. Pierwszym premierem – wyzwolonej wkrótce w wyniku alianckiej operacji „Overlord” – Francji został generał Charles de Gaulle. Do opuszczonego przez Niemców Paryża (25. sierpnia 1944 r.) wkraczał on jako przedstawiciel jedynych i niezależnych od państw sojuszniczych władz francuskim, co przyczyniło się do wielkiego entuzjazmu w społeczeństwie, które masowo poparło swojego przywódcę.

We wrześniu 1944 r. Tymczasowy Rząd przeniósł się z Algieru do Francji, do którego w kwietniu 1945 r. po wyborach samorządowych dokooptowano przedstawicieli krajowych ugrupowań politycznych. Niespodziewany sukces odniosły wówczas stronnictwa komunistyczne, które jednak decyzją premiera otrzymały zdecydowanie mniej mandatów, niż powinny otrzymać w wyniku głosowania. Wielki sukcesem odradzającego się państwa francuskiego było uznanie jego władz przez mocarstwa alianckie w październiku 1944 r.

Pod koniec roku de Gaulle udał się w podróż dyplomatyczną do Moskwy, gdzie spotkał się ze Stalinem. Rozbieżności w niektórych kwestiach...

Podobne wypracowania