Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Paweł II - biografia, życiorys

Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Był drugim synem Karola Wojtyły (porucznika Cesarskiej i Królewskiej Armii oraz Wojska Polskiego) i Emilii z Kaczorowskich. Bardzo ciekawa jest sprawa imienia przyszłego papieża. Otóż miało zostać ono nadane nie ze względu na ojca, ale dla upamiętnienia ostatniego cesarza Austrii – Karola I  Habsburga.

Rodzina Wojtyłów żyła skromnie. Utrzymywał ją ojciec, który pełnił funkcję urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień. Matka zajmowała się dorywczo krawiectwem. Na utrzymaniu, oprócz Karola, mieli jeszcze jego brata – Edmunda. W 1914 r. urodziła się im jeszcze córeczka – Olga – jednak zmarła w tym samym roku. Ich młodszy syn już od początku uważany był za dziecko zdolne i szczególnie utalentowane. Pasjonował się sportem, głównie piłką nożną i narciarstwem. Wiele czasu poświęcał także na wycieczki krajoznawcze, w których zazwyczaj towarzyszył mu ojciec.

Kiedy Karol Wojtyła miał 9 lat, zmarła jego matka. Z kolejną śmiercią bliskiej osoby spotkał się 3 lata później. Tym razem odszedł Edmund, który był lekarzem i zaraził się szkarlatyną od jednej z pacjentek.

Od 1930 r. Karol Wojtyła rozpoczął...

Podobne wypracowania