Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

III międzynarodówka komunistyczna - organizacja, cele

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rewolucja komunistyczna w Rosji doprowadziła do przejęcia władzy przez bolszewików, a w rezultacie do utworzenia pierwszego w historii państwa komunistycznego. Najważniejszym jednak zadaniem rewolucji proletariackiej było rozprzestrzenienie jej na resztę kontynentu europejskiego i na cały świat. Aby tego dokonać należało powołać międzynarodową organizację, która pokierowałaby oraz czuwała nad realizacją tego przedsięwzięcia. W tym celu właśnie powołano III Międzynarodówkę, która w nazwie odwoływała się do wcześniejszych, częściowo podobnych organizacji. Drugą nazwą, która zaczęła funkcjonować był Komintern.

III Międzynarodówka została założona w dniach od 2 do 6 marca 1919 roku w Moskwie. Kongres zebrał przedstawicieli z 30 różnych państw. Ustalono cele oraz działanie organizacji, program, jakim powinna się ona kierować. Wyrażono też poparcie dla nowo powstałego państwa socjalistycznego, jakim była Rosja bolszewicka. Nawoływano do wspólnej walki oraz łączenia się wszystkich proletariuszy. Jednym z najważniejszych twórców Kominternu był Włodzimierz Lenin, który w rok później, podczas II Kongresu w 1920, wygłosił tzw. „21 warunków”, które określały zasady przyłączenia...

Podobne wypracowania