Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Husytyzm - historia i założenia. Śmierć Jana Husa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Największy czeski średniowieczny reformator religijny - Jan Hus, swoją aktywność związał od początku z uniwersytetem praskim, gdzie prowadził wykłady od roku 1398. Stamtąd rozpoczął otwarcie i co raz śmielej krytykować współczesną organizacje kościelną, jako zepsutą do szpiku kości oraz samo duchowieństwo. W swoich mowach zarzucał klerowi zbyt rozwiązły tryb życia, nadmierne bogactwo - w XV wieku prawie połowa ziemi w Czechach należała do kleru a także naganną chciwość i bezwzględność w ściąganiu od biednego społeczeństwa zawyżonych podatków.

Radykalne poglądy Jana Husa sprowadzały się także do nawoływania do powrotu do pierwotnych ideałów chrześcijańskich tj. ubóstw czy skromność. Hus, opierając się poniekąd na swoim badawczym doświadczeniu, negował ponadto nadawanie przez Kościół ogromnego znaczenia w pogłębianiu wiary cudom oraz innym zjawiskom nadprzyrodzonym, twierdząc, iż to Biblia i jej samodzielna lektura mogą być jedynym źródłem poznania Boga. W jego ideologii ważną rolę odgrywała także kwestia możliwości przyjmowania komunii świętej przez lud pod dwiema postaciami - podobnie jak podczas każdej mszy czynią to kapłani oraz konieczność przetłumaczenia Biblii z powszechnie obowiązującej łaciny na języki narodowe. Generalne...

Podobne wypracowania