Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Otton III - Uniwersalizm Ottona III

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Postać panującego od roku 983, jako król Niemiec oraz od 996 jako Cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego, Ottona III nieodzownie przez dzisiejszych historyków łączona jest z ideą uniwersalizmu ogólnoeuropejskiego.

Otton III objął rządy w bardzo młodym wieku a przez swoje otoczenie uważany był za chłopca nerwowego, wręcz niezrównoważonego. Jednak największą jego zaletą było wszechstronne i gruntowne wykształcenie - głównymi jego nauczycielami byli Grek Jan Philagathos oraz mnich Bernward i dzięki nim młody król posiadł zdolność biegłego władania starożytną greką i łaciną, chętnie sięgał do antycznej literatury i ogólnie pogardliwie spoglądał na „saskie nieokrzesanie”. Ponadto zadziwiał swoich towarzyszy szeroką wiedzą z zakresu historii starożytnej oraz znany był z ascetycznej momentami gorliwości religijnej. Pod względem ideologicznym największy wpływ na Ottona III wywarł jeden z najwybitniejszych umysłów swoich czasów, mnich z Owernii imieniem Gerbert.

Główną życiową ambicją Ottona III było stworzenie uniwersalistycznego mocarstwa wzorowanego na tradycjach Imperium Rzymskiego, obejmującego całą chrześcijańska Europę oraz składającego się z czterech zasadniczych członków: Germania,...

Podobne wypracowania