Wydawnictwa podziemne na przełomie 70. lat i 80.
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Wydawnictwa podziemne, czyli wydawnictwa wydawane w krajach, w których obowiazywała cenzura. Mowa tutaj np. o PRL i ZSRR. Publikacje te określane były mianem – bezdebitowych, co oznaczało zakaz dopuszczenia do rozpowszechniania przez stosowny urząd, ignorujące dodatkowo prawa autorskie. W Polsce właściwym urzędem do 1989 r. był Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk.
Publikacje podziemne wydawane były przez wydawnictwa lub też osoby prywatne w ilości kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Niektóre spośród tych nielegalnych wydawnictw przekształciły się w oficjalne instytucje wydawnicze jak np. „NOWA”.
Tajne publikacje w ZSRR nosiły nazwę „samizdat”, co oznacza „sam wydał”. Podziemnymi wydawnictwami w Polsce w latach 80-tych nazywany jest także funkcjonujący wówczas trzeci obieg.
Wydawnictwa podziemne tworzone były najczęściej spontanicznie przez prywatne osoby lub małe grupy osób. Druki tworzone były przy użyciu prymitywnych technik np. maszyn do pisania bądź też przepisywane były one ręcznie. Teksty tworzono samorzutnie lub też przedrukowywano je z wydawnictw emigracyjnych. Przykładem takich przedsięwzięć było np. czasopismo „Biulety”, wydawane przez tajną organizację Ruch od września 1969 do czerwca 1970.
Barierą dla funkcjonowania podziemnych wydawnictw były działania policyjne oraz kontrola handlu papierem, farbą i maszynami drukarskimi; stąd też zasięg rozpowszechnienia czasopism był stosunkowo niewielki.
Wielkim krokiem do przodu w działalności drukarskiego podziemia okazało się zorganizowanie w Polsce tajnego ruchu wydawniczego zainspirowanego przez Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz KOR w PRL od 1977r. Doszło wtedy do profesjonalizacji druku i stworzenia organizacji zajmujących się drukiem podziemnym opartym głównie na materiałach i sprzęcie pochodzącym z kradzieży instytucjom państwowym a także będących częścią przemytu spoza granic.
Najważniejszą zasadą funkcjonowania drukarstwa z podziemia było utrzymanie za wszelką cenę lokalizacji i zasad pracy drukarni.
Sytuacja tajnego drukarstwa pogorszyła się na początku stanu wojennego, kiedy to skonfiskowane zostały spore ilości sprzętu drukującego. Druga połowa lat 80 – tych przyniosła jednak poprawę działalności podziemnych drukarni, władze ówczesnej PRL zwiększały tolerancję wobec działającej opozycji, z czasem dodatkowo zniesienie cenzury umożliwiło już oficjalną i legalną działalność wydawnictw opozycyjnych.
Podobne wypracowania do Wydawnictwa podziemne na przełomie 70. lat i 80.
- James Watt - biografia, życiorys
- Sprawa Inflant w polityce Bałtyckiej w XVI i XVII w - wojny o panowanie nad Bałtykiem
- Śmierć Stalina i jej konsekwencje - opracowanie zagadnienia
- Henryk Wieniawski - biografia, życiorys
- Rola oświaty, kultury i nauki w integracji społeczeństwa polskiego w pierwszych latach niepodległości
- Wojna etiopsko-somalijska - Wojna o Ogaden
- List 59 (grudzień '75)
- Amoryci - charakterystyka, historia, kultura
- Stanisław August Poniatowski - opis i ocena panowania. Ostatni król Polski
- Powstanie państwa perskiego
- Piechota wybraniecka
- Irlandia w XIX w.
- Zabór rosyjski - szkolnictwo, gospodarka, polityka
- Wojna krymska 1853-1856 - przebieg, przyczyny i skutki
- Kazimierz Jagiellończyk na tronie Polski i Litwy - Panowanie Kazimierza Jagiellończyka
- Postawa gen. MacArthura podczas wojny koreańskiej (oraz starcie z Kongresem amerykańskim)
- Układ Warszawski - powstanie
- Kennedy prezydent - cytaty z J.F. Kennedy'ego
- Reformy Karola Wielkiego - Renesans karoliński - cechy, charakterystyka
- Cywilizacja Azteków - Aztekowie