Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław August Poniatowski - opis i ocena panowania. Ostatni król Polski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław August Poniatowski jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Polski. Traktowany jest bowiem zarówno jako zdrajca, jak i jako wielki reformator.

Stanisław August był synem Stanisława Poniatowskiego i Konstancji Czartoryskiej. Jako członek jednej z najpotężniejszych frakcji magnackich, Stanisław August miał możliwość podróżowania i edukacji w krajach europejskich. Tym samym nabył za młodu wiedzę dotyczącą nowych – oświeceniowych już - prądów intelektualnych. Pewien okres czasu spędził również na dworze carycy Katarzyny II, z która nawiązał krótki romans. Posiadając zarówno poparcie w osobie carycy, jak i rodzinie Czartoryskich, w roku 1764 wybrany został na króla Polski. Według planu Katarzyny II Polak na tronie miał być gwarancją dbania o interesy rosyjskie na ziemiach Rzeczpospolitej. Szybko jednak okazało się, iż Stanisław August nie jest skory poddawać się woli innych władców.

Nowy król po zaprzysiężeniu podjął się reform zapoczątkowanych przez sejm konwokacyjny z 1764 roku. Działania te nie spotkały się jednak z poparciem wśród szlachty i magnaterii. Niezadowolenie wyrażała również Rosja. Wszystko to w efekcie doprowadziło do konfederacji radomskiej,...

Podobne wypracowania