Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Każdy jest kowalem swojego losu - rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Życie każdego człowieka jest obciążone pewnego rodzaju balastem już w momencie narodzin – przychodzimy na świat w określonym społeczeństwie i środowisku, otrzymując od losu bardziej lub mniej troskliwą rodzinę, jak również zaplecze finansowe, którego kształt w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości nie jest od nas w żaden sposób zależny.

Nie mamy także wpływu na wymagania, jakie stawia nam otoczenie, którego nie mieliśmy szansy sobie wybrać i którego bardzo często nie możemy samodzielnie kształtować. Nasza egzystencja i problemy, jakie napotykamy w drodze do dorosłości, są więc bardzo często wypadkową różnych okoliczności i zdarzeń niezależnych od naszej woli, wobec których czujemy się nierzadko bezsilni i bezbronni.

Człowiek tym jednak różni się od wszelkich innych stworzeń, że potrafi marzyć, planować i przeciwstawiać się wyrokom losu, sprowadzając wpływ przypadku na swoje życie do minimum. Nasza wolna wola, determinacja w dążeniu do wyznaczonych sobie celów i przede wszystkim ciężka praca stanowią drogę do przeciwstawienia się wszelkim ograniczeniom, jakie pozornie nakłada na nas miejsce i czas urodzenia. W społeczeństwie demokratycznym, pozbawionym podziału na warstwy i klasy, rozmaite rodzinne...

TAGI: rozprawka

Podobne wypracowania