Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hieronim Bosch „Syn marnotrawny” - opis, interpretacja obrazu

„Syn marnotrawny” („Wędrowiec”) Hieronima Boscha pochodzi z XV wieku. Artysta zaliczany jest do tzw. twórców z kręgu młodszych prymitywistów niderlandzkich, zaś jego obrazy – do epoki późnego średniowiecza i zarazem nowożytności.

„Syn marnotrawny” stanowi interpretację jednej z najbardziej znanych przypowieści biblijnej i jest bogaty w sensy symboliczne. Szczególną uwagę zwraca już w pierwszym oglądzie nietypowy kształt obrazu – okrąg wpisany w ośmiokąt. Okrąg w tradycji chrześcijańskiej oznacza boską doskonałość, ośmiokąt może być interpretowany jako zmartwychwstanie ciała i duszy.

Obraz ma złożoną konstrukcję. Można wyróżnić na nim trzy plany oraz dwie, wyraźnie skontrastowane, strony: lewą (zło), prawą (dobro). Na pierwszym planie widnieje  tytułowy syn marnotrawny, ubrany w obdarte szaty, wychudzony. Jedyną rzeczą, która łączy go z opuszczonym domem, jest kosz podróżny, w którym wyniósł należny mu majątek. W koszu szczególnie widoczna jest wystająca łyżka, która symbolizuje włóczęgę. W lewej dłoni mężczyzna trzyma obdarty kapelusz, symbol jego dawnej świetności.

Na drugim planie Bosch umieścił ruiny budynku....

Podobne wypracowania