Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Szkice węglem” - obraz wsi. Opis

W opinii wielu krytyków literackich, „Szkice węglem” Henryka Sienkiewicza to najważniejszy utwór o tematyce wiejskiej w literaturze polskiego pozytywizmu. Autor podjął się aktualnej i bardzo istotnej w XIX wieku problematyki - położenia wsi pouwłaszczeniowej. Sienkiewicz zilustrował sytuację w noweli w sposób realistyczny a tym samym bardzo pesymistyczny i niekorzystny.

Ludność chłopska przestawiona została w opowiadaniu jako ciemna, niezorientowana w realiach powstałych po uwłaszczeniu, co pozwoliło władzom gminnym wykorzystywać ich na każdym kroku. We wsi Barania Głowa nadrzędnym problemem jest analfabetyzm. Wawrzon Rzepa nie umie przeczytać treści dokumentu, który podpisał za namową Zołzikiewicza. Nie zna także zasad kodeksu prawnego, przez co nie ma możliwości obrony. Maria szukając pomocy u władz powiatowych w Osłowicach ma trudności z dotarciem na miejsce, ponieważ nie umie przeczytać napisów na drzwiach.

Sienkiewicz przedstawił w noweli zatrważający, ujemny poziom inteligencji chłopów, w wyniku czego wójt Burak oraz pisarz Zołzikiewicz nadużywają swojej władzy względem mieszkańców Baraniej Głowy. Zamiast służyć pomocą wiejskiej społeczności działają na ich szkodę. Manipulują nimi i szantażują...

Podobne wypracowania