Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzysztof Kamil Baczyński „Samotność” - Stan duszy człowieka opuszczonego - opis, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Krzysztof Kamil Baczyński stworzył wiersz „Samotność” krótko po Wielkanocy 1942 roku. Jak zapowiada tytuł – obrazuje on stan duszy człowieka opuszczonego, pogrążonego w samotności, której przyczyną stała się wojenna zawierucha i zbierane przez nią tragiczne żniwo.

Rytm utworu wyznaczają melodyjne wersy zakończone sąsiadującymi rymami, zaś pod względem formy jest on podzielony na strofy wyznaczane początkowo wykrzyknieniem „O!”, które w dwóch pierwszych fragmentach poprzedza dramatyczne wyznanie podmiotu lirycznego: „nie jestem człowiekiem”. Zostanie ono umotywowane w dalszych wersach, przybierających dzięki temu formę swoistego pejzażu emocjonalnego ujawnionego tutaj bezpośrednio „ja” lirycznego.

W strofie pierwszej stan duszy bohatera tekstu zostaje ukazany poprzez metaforę nocy, która – poddana animizacji – „huczy” dookoła, pogrążając w ciemności jego „płomień” odwołujący się do człowieczeństwa umierającego na oczach czytelnika. W kolejnym fragmencie wprowadzony zostaje temat czasu, który nie zostaje dookreślony żadnymi datami, lecz niecodzienną specyfiką – jest to „czas bez ludzi”. Takie stwierdzenie możemy odczytywać...

Podobne wypracowania