Krystyna Siesicka „Zapałka na zakręcie” - charakterystyka Mady
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Mada jest bohaterką książki Krystyny Siesickiej pt: „Zapałka na zakręcie”. Poznajemy ją, gdy wraz z mamą i siostrą przybywa do Osady na wakacyjny wypoczynek. Mada pochodzi z Warszawy i ma 17 lat. Już po raz szósty spędza wakacje w Osadzie. Dziewczyna pochodzi z rozbitej rodziny. Ją i jej siostrę Alę wychowuje tylko mama.
Mada, a właściwie Magdalena, bo tak brzmi jej pełne imię, jest szczupłą dziewczyną. Włosy często związuje w kitki. Jak każda młoda dziewczyna lubi ładnie wyglądać, przywiązuje więc dużą wagę do stroju. W pochmurne, jesienne dni lubi oglądać kolorowe wystawy sklepów, a sukienki tam eksponowane przenoszą jej wyobraźnię w inny świat. Niestety jej rodzina nie jest zamożna, zatem nieczęsto może pozwolić sobie na zakup nowej, modnej sukienki. Dlatego tak wiele radości sprawia jej nowa, granatowa sukienka kupiona na wyjazd do babci. Ubrania Mady są skromne, jednak dobrane z dużą rozwagą.
Nasza bohaterka jest miłą i sympatyczną osobą. Łatwo nawiązuje znajomości. Lubi towarzystwo swoich przyjaciół. Często spotyka się z przyjaciółmi z Osady, choć przyszedł czas, że Mada zamiast z grupą wolała spotkać się z jedną, ale za to wyjątkową dla niej osobą. Czasem jednak dziewczyna woli zaszyć się gdzieś sama, żeby spokojnie poczytać lub porozmyślać.
Mada uważa się za osobę szczerą. Na pewno jest taka w rozmowach z mamą. Rezygnuje z udawania przed nią, bo wie, że mama i tak zdoła odgadnąć, co kryje się w zakamarkach jej duszy. Niestety tej szczerości brakuje w relacji z Marcinem. Podczas wakacji między Madą i Marcinem rodzi się uczucie, jednak źle pojęta duma okazuje się silniejsza niż miłość. Dziewczyna niepewna uczuć chłopca nie chce pierwsza odkryć swoich.
Jedno należy podkreślić – Mada potrafi być szczera z samą sobą. To niewątpliwie pomaga jej zrozumieć i zaakceptować gromadzące się w niej emocje.
Dużo czasu bohaterka spędza na czytaniu zarówno książek, jak i czasopism. Świadczy to o jej ciekawości świata oraz chęci zdobywania nowych informacji. Uczennicą jest przeciętną, często zadowala się trójkami. Jednak od momentu, gdy spotyka się z Marcinem, poprawia swoje wyniki. Mada zmienia się na naszych oczach. Staje się dojrzalsza. Z beztroskiej nastolatki przeobraża się się w odpowiedzialną, młodą kobietę. Gdy jej siostra trafia do szpitala, przejmuje część domowych obowiązków, by odciążyć mamę. Zaczyna też dostrzegać, co jest naprawdę ważne. Zmienia się jej stosunek do nauki. Przemiana bohaterki niewątpliwie dokonuje się pod wpływem Marcina. Ich związek, mimo że daleki od sielanki, motywuje dziewczynę do większej pracy nad samą sobą.
Madę czeka jednak trudna próba dojrzałości. Jej związek z Marcinem pełen jest niedomówień. Dziewczyna z całego serca chce wierzyć, że jej ukochany jest dobrym człowiekiem. Spycha na margines plotki o burzliwej przeszłości Marcina. Przychodzi jednak moment, że Mada nie wytrzymuje. Ostatecznie ich związek niszczy zazdrość o inną dziewczynę. Trudno się dziwić dziewczynie, której zaufanie wciąż jest wystawiane na próbę. Marcin dużo od niej wymagał. Trzeba przyznać, że Mada bardzo się starała. Na jej, być może nieco pochopną decyzję, duży wpływ miała historia z ojcem. Podczas świąt u babci dziewczyna miała się zobaczyć z ojcem, którego od kilku lat nie widziała. Cieszyła się na to spotkanie i czekała niecierpliwie. Ojciec nie przyjechał. Zaufanie dziewczyny zostało ponownie wystawione na próbę. Kolejnego zawodu Mada nie zniosła.
Mada jest typową nastolatką. Popełnia błędy, ale i uczy się je naprawiać. Postać Mady pokazuje, że mądrość przychodzi z czasem i opiera się na doświadczeniu. Żaden człowiek nie rodzi się z wiedzą, jak należy postępować w trudnych sytuacjach. Szanuję Madę za to, że potrafiła być wierna swym uczuciom, mimo że tak wiele przemawiało przeciwko jej ukochanemu. To, że w pewnym momencie zwątpiła w Marcina, nie świadczy o jej słabości czy niestałości. To była kolejna próba, którą Mada musiała pokonać w drodze do dorosłości.
Podobne wypracowania do Krystyna Siesicka „Zapałka na zakręcie” - charakterystyka Mady
- Jan Kochanowski „Treny” - „Tren XV” - interpretacja i analiza trenu
- Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat” - „Inny świat” jako zbiór opowieści biograficznych
- „Chłopcy z Placu Broni” Ferenc Molnar - opowiedz najciekawszą przygodę z lektury
- Czesław Miłosz „Nadzieja” - interpretacja i analiza wiersza
- Alfred Szklarski - biografia, życiorys
- Antoni Czechow - biografia, życiorys
- Małgorzata Musierowicz „Szósta klepka” - charakterystyka Celestyny Żak
- Jan Kochanowski „Tren XIX”, „Dziady” cz. III Adama Mickiewicza - niepokoje matek i ich źródła. Opracowanie tematu
- J.M. Barrie „Przygody Piotrusia Pana” - charakterystyka Wendy
- Olga Tokarczuk „Dom dzienny, dom nocny” - moje wrażenia z lektury
- Edgar Degas „Błękitne tancerki” - opis obrazu, interpretacja
- Dan Brown - biografia, życiorys
- Krzysztof Kamil Baczyński „Elegia o... (chłopcu polskim)” - interpretacja, analiza i opracowanie elegii
- Jan Matejko „Bitwa pod Grunwaldem” - opis, interpretacja obrazu
- Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda” - problematyka
- Krzysztof Kamil Baczyński „Samotność” - Stan duszy człowieka opuszczonego - opis, opracowanie
- Bolesław Leśmian „Piła” - interpretacja i analiza utworu
- Tragedia antyczna - cechy tragedii greckiej
- Edward Stachura „Zobaczysz” – interpretacja i analiza wiersza
- Ignacy Krasicki „Filozof i chłop” - interpretacja i analiza bajki